על אדריכלות

האדריכלות, למרות היותו תחום הרבה יותר רחב ומורכב בימינו ממה שהיה פעם, מוגדר באופן הכי נכון בתור אמנות הבנייה. מהות האדריכלות היא תכנון ועיצוב מבנים וחללים שבתוכם. עיסוק זה כולל את כל הסביבה הבנויה כמו למשל הבנייה בערים, המבנים הציבוריים וגורדי השחקים המקיפים אותנו בכל מקום בעולם היום, ועד לעיצוב של בתים ומבנים פרטיים ובכך מהווה מוקד מרכזי בעיצוב קו האופק האורבאני והסביבה בה אנו חיים.

תחום האדריכלות רחב מאוד, ומתחלק לשלוש חטיבות ראשיות: אדריכלות נוף, תכנון ערים ואדריכלות פנים, מגוון והיקף הפרויקטים בהם עוסק האדריכל שונים בתכלית האחד מרעהו: יכולים לכלול פרויקטים רחבים כגון שכונות מגורים ועד לפרויקטים כמו מבני מסחר ופיתוח השטח.

לימודי אדריכלות
לימודי אדריכלות הינם רב תחומיים. משלבים קורסים מתחומי מדעי החברה, האמנות והמדעים המדויקים. תואר אדריכל כולל בין השאר לימודי תולדות האמנות, הבעה גרפית וגרפיקה ממוחשבת, פיזיקה והנדסה של מבנים, עיצוב, מדעי החברה, תכנון עירוני ועוד. כן ישנם קורסים מתמחים בנושאים כגון אדריכלות נוף, עיצוב פנים, בניה ואקלים, עיצוב תעשייתי וקורסים נוספים.

במקביל לקורסים השונים, מתקיימים במשך כל שנות הלימוד סדנאות “סטודיו” לעיצוב ויישום, בהם מתמודדים התלמידים עם תכנון ובנייה ברמת קושי הולכת וגדלה. בסיום כל סמסטר מתקיימת הגשה של עבודה בה מציגים הסטודנטים את הפרויקטים שעשו במהלך הקורס. בסיום השנה החמישית ואחרונה ללימודים נעשה פרויקט הגמר, שהוא עבודה/פרויקט בהיקף הרבה יותר גדול ומורכב מהפרויקטים שהוגשו קודם לכך ואמור לייצג את היצירתיות, מקוריות וכישרון האישי של הסטודנט, יחד עם הכלים הרבים ומגוונים שנרכשו על ידיו במהלך הלימודים.

אפשרויות להשתלבות בתעסוקה
עם השלמת לימודי האדריכלות מוענק תואר “בוגר בארכיטקטורה” (B-ARCH) ודי בתואר זה לצורך רישום.
לשם רישוי (קבלת תעודת אדריכל רשוי), יש להתמחות במשך 3 שנים לפחות כשכיר במשרדי אדריכלים ולאחר מכן לעבור בחינה הנערכת על ידי רשם האדריכלים והמהנדסים.
אפשרויות התעסוקה בתחום רבות וכוללות: משרדי אדריכלים, גופי תכנון ממסדיים ורשויות מקומיות, חברות בניה, עבודה עצמאית וכו’.

מה לומדים במכינה לאדריכלות

מושגי יסוד באדריכלות, עיצוב מגדיר חלל, הבנת איכויותיו השונות באמצעות עיסוק במעטפת, בחומר, בזרימה ותנועה, בקונטקסט ומכלול שיקולים סביבתיים.

שרטוט ופרזנטציה מבוא לדרכי ההמחשה האדריכליות הכוללים: תכנית, חתך, חזית. ההבדל בין תאור הנדסי לעשייה אדריכלית, שימוש בכלים גראפיים להדגשת הרעיון העיצובי.
סדר ואי סדר הבנת מערכות מורכבות. המאבק בין קבלת הטבעי והקיים כבסיס ליצירה, לבין הכתבת סדר על מערכות כאוטיות ואורגניות.
תרגול בחינות אקדמיות איך נראית הבחינה באקדמיות השונות, תרגול מבחנים שונים וניתוח אקדמי של הפתרונות. המטרה היא לתרגל בחינות שונות משנים קודמות ולקבל משוב והערכה לאחר ניתוח אקדמי של כל בחינה.
מודל עירום סדנת רישום באמצעות מודל עירום. המודל ביחס למרחב האדריכלי.
צילום תרגול צילום חוץ וחלל לצד אובייקטים שונים.
הכנה לראיונות הקבלה סדנת הכנה לראיון הקבלה לאדריכלות ועיצוב פנים בה תקבלו כלים להתמודד עם המעמד המכריע, צעד אחרון לפני הקבלה לתואר.