על לימודי אופנה

הבגדים שאנחנו לובשים מספרים עלינו סיפור . בתור מעצבי אופנה, אנחנו יכולים להכתיב סיפורים ולקבוע כיצד אנשים ברחוב יציגו עצמם לעולם. עולם האופנה הוא עולם עשיר בדימויים, המצאה ויצריתיות ומעצבי האופנה הם הקובעים את כללי המשחק, הם מכתיבים איך יראו אנשים ברחובות בכל עונה ועונה.
:עולם עיצוב האופנה מחלק עצמו לשניים

-Haute couture

. קולקציות אופנה עילית אשר מביאה לידי ביטוי את הרגש, היצירה, ההשראה והאמירה בצורה הקיצונית ביותר

-מוכן ללבישה- prêt-à-porter

. קולקציות מסחריות, המתחשבות בטרנדים, תמחור ושיווק

אופנה היא ביטוי ויזואלי אשר משקף בצורה מקורית את הסגנון הפרטי שלנו.

זהו תחום רחב אשר נוגע באומנות שימושית, עיצוב הבגד ועזרי הביגוד תוך התייחסות לתרבות, להשפעות חברתיות ולתקופה.

תוך כדי הסדנה מודל עירום שיעור בעיצוב אופנה

לימודי עיצוב אופנה

עיצוב אופנה הוא תחום העוסק בכל האספקטים של לבוש ואביזרי לבוש, החל מתכנון הבגד, המשך בתדמיתנות ותפירה. תלמידים במחלקות לעיצוב אופנה לומדים את כל התהליך המביא רעיון כללי לבגד מעוצב בעזרת קורסים שונים בתחומי העיצוב וקורסים מקצועיים כתדמיתנות, תפירה, דיגום וכד’.

בשנות הלימודים הראשונות בלימודי עיצוב אופנה רוכש התלמיד כלים בסיסיים בעיצוב, ברישום ובאיור אופנה, כמו גם הכרות עם תחומים מקצועים שונים. בשנים המתקדמות יותר ישנה התמקדות בתחומי התמחות החל בהלבשה תחתונה ובגדי ים, בגדי ילדים, ג’ינס, בגדי פנאי ,בגדי גברים, שמלות ערב וכו’. בנוסף ישנם קורסי העשרה בהם לומדים בין היתר: עיצוב משקפיים, אורנמנטיקה, עיצוב תלבושות לתיאטרון ועיצוב אופנה במחשב. בשנה ד'(האחרונה) מגישים עבודת גמר עיונית מקיפה ופרויקט הגמר כולל קולקציה שלמה פרי עיצובך ופרי עשייתך.

ישנן שלוש אקדמיות מובילות לעיצוב בארץ: בצלאל, שנקר, וויצ”ו חיפה. בעוד בצלאל, שהוא בית הספר הראשון לאומנות בארץ, נותן בלימודי האופנה שלו, דגש משמעותי על הביטוי הרעיוני של האובייקט שיוצרים, שנקר מחובר יותר לתעשייה העכשווית ונותן דגש על מה לביש, מה יימכר וכו’. ויצ”ו חיפה משלב את שתי התפיסות ויוצר מרחב בו ניתן ליצור את שניהם.

למרות השוני בין האקדמיות, תיק העבודות צריך להיות מורכב מאובייקטים הנוצרים באופן אישי, עם אמירה אישית וספציפית ולתת ביטוי ודגש לצד האומנותי בשילוב עם מקצועיות טכנית, ברמת מתחילים. לתפור טוב או להכין בגד שיימכר, לא צריך להיות השיקול שלנו, אלא להפך. הקו המנחה לבניית תיק העבודות לעיצוב אופנה הוא כיצד אני בונה תיק עבודות שיבטא בצורה הטובה ביותר את מי שאני ומה שיש לי להגיד על העולם סביבי.

סדנת אופנה במכינה רישום אופנה תוך כדי עשיה

אפשרות להשתלבות בתעסוקה
בוגרי הלימודים משתלבים בתעשיה אם כמעצבים של בתי אופנה או כמעצבים עצמאים בעלי תחומי התמחות שונים.